Profesionali burnos higiena

Neretai žmonės mano, kad profesionali burnos higiena yra kosmetinė procedūra, todėl – nebūtina. Tai – mitas! Vienas iš būdų išvengti dantų bei burnos ertmės ligų ir turėti sveiką šypseną – reguliarūs apsilankymai pas burnos higienistą.

Kas yra dantų akmenys?

Dantų akmenys yra mineralizuotos dantų apnašos, kurios kaupiasi dantenų vagelėse, ant dantų, prie pat dantenų, o taip pat – protezų paviršių.

Akmenys (konkrementai) gali būti:

Viršdanteniniai: padengia danties vainiką kaklelio srityje ir yra gerai matomi. Dažniausiai tokio tipo akmenys susidaro ant apatinių, ypač priekinių, dantų iš liežuvio pusės ir ant viršutinių krūminių dantų iš skruosto pusės.

Podanteniniai: kaupiasi dantenų vagelėse ir dantenų kišenėse. Tokio tipo akmenys yra sunkiai pastebimi, diagnozuojami tik specialiais instrumentais odontologijos kabinete, taip pat – rentgeno nuotraukų pagalba.

Kodėl kaupiasi dantų akmenys?

Dantų akmenys gali kauptis dėl daugybės priežasčių:

  • dantų nevalymas, nereguliarus valymas, neteisingas dantų valymas;
  • netinkamos ir/ar nekokybiškos dantų valymo priemonės ar dantų šepetėliai;
  • minkšto maisto vartojimas, kai dantys nedalyvauja arba mažai dalyvauja kramtyme;
  • kai kramtoma viena žandikaulio puse: dešine arba kaire;
  • dėl medžiagų apykaitos sutrikimų, dažniausiai – druskų apykaitos;
  • dėl seilių fermentų sudėties;
  • neteisinga dantų padėtis (pvz. susigrūdimas);
  • ypač gruoblėtas danties emalio paviršius;
  • genetiniai faktoriai.

Kuo pavojingi dantų akmenys?

Dantų akmenys susidaro tarp dantenų kraštelio ir danties paviršiaus. Juos nuolat padengia naujos apnašos, kuriose gausu mikroorganizmų, galinčių sukelti dantenų audinių uždegiminį procesą – gingivitą (1pav.). Dantenos pradeda kraujuoti vos prilietus.

1 pav.
Nesiimant priemonių, akmenys „auga” ir gilinasi po dantenomis. Tose vietose, kur danties šaknies paviršius padengtas mineralizuotomis apnašomis, apmiršta dantų atraminio aparato audiniai. Nykstant žandikaulio kauliui, pradeda formuotis parodontinės kišenės, vystosi visų aplink dantis esančių audinių pažeidimas – parodontitas (2 pav.), dar vadinamas parodontoze. Dantys tampa paslankūs, kliba, išretėja.

2 pav.
Mineralizuotos apnašos gali „paslėpti” ėduonį, ypač tarpdančiuose. Dėl apnašų dantys gali tapti jautresni.
Galiausiai, dantų apnašos ir akmenys kenkia estetiniam dantų vaizdui. Virš dantų esantys akmenys ir pigmentas, atsiradęs dėl dažno arbatos, kavos ar kitokių dažančių maisto produktų vartojimo, rūkymo, suteikia dantims juodą ar rudą spalvą, tarpdančiai parausta ar ryškiai pajuosta. Ką jau kalbėti apie prastą burnos kvapą, kurį sukelia užteršta burnos ertmė.

Kaip infekcija burnoje susijusi su bendra žmogaus organizmo būkle?

Nedaug kas susimąsto, kaip dantų apnašos su milijardais bakterijų gali pakenkti visam mūsų organizmui. Viršutinių kvėpavimo takų ligos, virškinamojo trakto infekcijos, kraujo ligos ar net infarktas yra tiesiogiai susiję su ilgalaikiais uždegiminiais procesais (gingivitas, parodontitas) burnoje. Specialia studija yra įrodyta, kad reguliarios profesionalios burnos higienos procedūros apsaugo nuo priešlaikinio gimdymo besilaukiančias moteris (žr. „Būsimoms mamoms”).

Kaip dažnai reikėtų atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą?

Jau esamų konkrementų nuvalyti įprastu dantų šepetėliu neįmanoma, todėl patartina kas pusę metų lankytis pas burnos higienistą.

Sergantiems periodonto ligomis, po chirurginių operacijų, dantų implantavimo, nešiojantiems breketus, turintiems protezuotų dantų – kas 3 – 6 mėnesius.

Profesionali burnos higiena reikalinga ir nuimamiems nešiojamiems protezams.

Kaip atliekama profesionali burnos higienos procedūra?

  • Apnašų ir akmenų nuvalymas specialiu ultragarsiniu prietaisu;
  • Akmenų pašalinimas rankiniais instrumentais;
  • Dantų nupūtimas smėliasrove – šiame etape pašalinamos apnašos net sunkiai prieinamose vietose, o taip pat nuvalomas pigmentas, susidaręs dėl arbatos, kavos, kitokių dažančių maisto produktų vartojimo, rūkymo ir pan;
  • Dantų poliravimas specialia pasta;
  • Abiejų žandikaulių dantų nujautrinimo aplikacija specialiu kremu (jeigu reikalinga).

Retais atvejais apnašų šalinimo procedūros metu pacientas jaučia nemalonumą, dantų jautrumą. Taip atsitikti gali dėl pažengusio uždegiminio proceso burnoje. Tokiais atvejais yra pasitelkiamas vietinis arba intraoralinis nuskausminimas.